Διεπιστημονική ημερίδα για την παρένθετη μητρότητα εις μνήμην του καθηγητή Χρήστου Βάντσου

Posted by Miltiadis Vantsos;Μιλτιάδης Βάντσος in Διοργάνωση σεμιναρίου / συνεδρίου | Tagged , , , | Leave a comment

Το Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας και το Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής διοργανώνουν την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018 στο Γ΄ αμφιθέατρο της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ διεπιστημονική ημερίδα αφιερωμένη στη μνήμη του καθηγητή Χρήστου Βάντσου, καθώς συμπληρώνεται ένα έτος από το θάνατό του.

Το θέμα της ημερίδας είναι: «Παρένθετη μητρότητα: ο ηθικός προβληματισμός για τη μητέρα, το παιδί και την οικογένεια«.

imerida-ph2 imerida-ph3

Χρήστος ΒάντσοςΓεννήθηκε στην Ίμβρο, σπούδασε θεολογία στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης και συνέχισε τις σπουδές του στο Μόναχο. Υπηρέτησε ως καθηγητής στην Εκκλησιαστική Σχολή Λαμίας και στη Θεολογική Σχολή του ΑΠΘ, στην οποία δίδαξε Ποιμαντική Ψυχολογία, Ιεραποστολική και Χριστιανική Παιδαγωγική. Είναι συγγραφέας πολυάριθμων βιβλίων και άρθρων. Τιμήθηκε από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο με το οφφίκιο του Άρχοντος Ιερομνήμονος και από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο με τον τίτλο του Ομότιμου Καθηγητή.