Διάλεξη της Αναπλ. Καθηγήτριας Φιλοσοφίας Savvina Olga Vladimirovna στο μεταπτυχιακό μου μάθημα

Posted by Miltiadis Vantsos;Μιλτιάδης Βάντσος in Διάλεξη σε μάθημά μου | Tagged , , , , | Leave a comment

Την Τετάρτη 21 Νοεμβρίου 2018 είχα τη χαρά να φιλοξενήσω στο μεταπτυχιακό μου μάθημα την Αναπλ. Καθηγήτρια Φιλοσοφίας στη Σχολή Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Peoples’ Friendship University of Russia (RUDN University / Μόσχα), κ. Savvina Olga Vladimirovna, η οποία μίλησε με θέμα: “Human enhancement as a moral dilemma”. Η διάλεξη είχε μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς επικεντρώθηκε στον ηθικό προβληματισμό για τις υφιστάμενες αλλά και σχεδιαζόμενες ιατρικές παρεμβάσεις, οι οποίες έχουν ως σκοπό τη βελτίωση των ικανοτήτων του ανθρώπου.

Η διάλεξη έγινε στην αγγλική και ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση.