Δημοσίευση του άρθρου μου «Influența morală a icoanei și a imaginilor după Sfinții Părinți ai Bisericii»

Posted by Miltiadis Vantsos;Μιλτιάδης Βάντσος in Δημοσίευση άρθρου | Tagged , , , , , | Leave a comment

M. Vantsos, Influența morală a icoanei și a imaginilor după Sfinții Părinți ai Bisericii page 1

Πρόσφατα εκδόθηκε ο συλλογικός τόμος με τίτλο “Misiune, spiritualitate, cultură”, ο οποίος αποτελεί τα πρακτικά του του Διεθνούς Θεολογικού Συνεδρίου με τίτλο: «Teologie, Iconografie, Mărturisire – Rezistența Bisericii prin Cultură și Spiritualitate”, που διοργάνωσε στις 30-31 Μαΐου 2017 η Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Valahia του Târgoviște.

Στον εν λόγω τόμο περιλαμβάνεται και το άρθρο μου “Influența morală a icoanei și a imaginilor după Sfinții Părinți ai Bisericii” (Η ηθική επίδραση της εικόνας και των θεαμάτων κατά τους Πατέρες της Εκκλησίας), Editura Bibliotheca, Târgoviște 2017, σσ. 99-109.

Θερμές ευχαριστίες εκφράζω στον Αναπλ. Καθηγητή της Θεολογικής Σχολής του Târgoviște, Ion Marian Croitoru, για τη μετάφραση του άρθρου στη ρουμανική.