Διδασκαλία στη Θεολογική Σχολή του Ιασίου στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus

Posted by Miltiadis Vantsos;Μιλτιάδης Βάντσος in Διάλεξη σε Πανεπιστήμιο του εξωτερικού | Leave a comment

Στις 3-9 Μαΐου 2018 επισκέφτηκα την Ορθόδοξη Θεολογική Σχολή “Dimitru Stāniloae” του Πανεπιστημίου του Ιασίου (Ρουμανία), όπου δίδαξα στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus. Μεταξύ άλλων, φιλοξενήθηκα στο μάθημα του καθηγητού π. Viorel Sava, στο οποίο μίλησα για την ορθόδοξη διδασκαλία σχετικά με το τέλος της ζωής του ανθρώπου με βάση τη λειτουργική παράδοση και τον σύγχρονο ηθικό προβληματισμό για την ευθανασία.