Διάλεξη του Αν. Καθηγητή Ιατρικής Γ. Δημολιάτη στο μεταπτυχιακό μου μάθημα

Posted by Miltiadis Vantsos;Μιλτιάδης Βάντσος in Διάλεξη σε μάθημά μου | Tagged , , , | Leave a comment

Την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2018 είχα την τιμή και τη χαρά να φιλοξενήσω στο μεταπτυχιακό μου μάθημα τον Αναπλ. Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Γ. Δημολιάτη, ο οποίος μίλησε με θέμα: «και… ποιος θα φροντίσει τους φροντιστές;»

Με βάση την έρευνά του σε πρόσωπα που φρόντιζαν για πολλά χρόνια ανιάτους ασθενείς, ο κ. Δημολιάτης παρουσίασε σημαντικές πτυχές του σημαντικότατου αυτού θέματος της ιατρικής ηθικής, οι οποίες έδωσαν αφορμές για μια πολύ ζωντανή και γόνιμη συζήτηση που επεκτάθηκε και σε άλλα συναφή θέματα, όπως είναι οι διαπροσωπικές σχέσεις, η εναλλαγή των γενεών, το δημογραφικό πρόβλημα, οι προτεραιότητες της ιατρικής, η ιατρικοποίηση της ζωής και η νοηματοδότηση του τέλους της ζωής.

IMG_3803IMG_3799