Διάλεξη του Βασίλειου Λιούτα στο μεταπτυχιακό μου μάθημα

Posted by Miltiadis Vantsos;Μιλτιάδης Βάντσος in Διάλεξη σε μάθημά μου | Tagged , , , | Leave a comment

Την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2017 είχα τη χαρά να φιλοξενήσω στο μεταπτυχιακό μου μάθημα το Λέκτορα Νευρολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου του Harvard, κ. Βασίλειο Λιούτα, ο οποίος μίλησε με θέμα: «Ηθικά ζητήματα κατά το τέλος της ζωής σε νευρολογικούς ασθενείς».

Ακολούθησε πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση σχετικά με το ζήτημα του εγκεφαλικού θανάτου, την αυτονομία του ασθενή και το ρόλο των οικείων του κατά τη λήψη αποφάσεων στην ιατρική πράξη.