Σεμινάριο βιοηθικής για την ιατρική βελτίωση (Basel, 28-30 Ιουνίου 2017)

Posted by Miltiadis Vantsos;Μιλτιάδης Βάντσος in Διοργάνωση σεμιναρίου / συνεδρίου | Tagged , , , , , | Leave a comment

Ο καθηγητής Ηθικής της Ευαγγελικής Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Βασιλείας (Basel / Ελβετία), Georg Pfleiderer, και εγώ διοργανώσαμε σε συνεργασία σεμινάριο βιοηθικής, στο οποίο διδάκτορες, υποψ. διδάκτορες και μεταπτυχιακοί φοιτητές των θεολογικών σχολών της Βασιλείας και της Θεσσαλονίκης ανέπτυξαν το θεολογικό προβληματισμό στο επίκαιρο θέμα της ιατρικής βελτίωσης (human enhancement). Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε σε συνεδριακό κέντρο στη Βασιλεία στις 28-30 Ιουνίου 2017. Σε αυτό εξετάστηκαν πολύ ενδιαφέροντα θέματα, όπως είναι η γενετική βελτίωση, οι αισθητικές επεμβάσεις, η αντιγήρανση, η σωματική ενίσχυση (ντόπινγκ), η βελτίωση των νοητικών και γνωστικών ικανοτήτων και ο μετανθρωπισμός.

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στην αγγλική γλώσσα και αποτελεί συνέχεια ανάλογου σεμιναρίου που έγινε πέρυσι (8-10 Ιουνίου 2016) στη Θεολογική Σχολής Θεσσαλονίκης.

DSC_0673 DSC_0703 DSC_0212 DSC_0308 DSC_0589 DSC_0366 DSC_0657 DSC_0659 DSC_0385