Εισήγηση με θέμα: “Lebensschutz um jeden Preis? Fragen zur Bioethik” (Μόναχο, 8 Μαΐου 2017)

Posted by Miltiadis Vantsos;Μιλτιάδης Βάντσος in Διάλεξη σε Πανεπιστήμιο του εξωτερικού | Tagged , , , | Leave a comment

Η Eugen Biser Stifung και το Zentrum für Ökumenische Forschung του Πανεπιστημίου του Μονάχου διοργάνωσαν στις 8 Μαΐου 2017 επιστημονική εκδήλωση με θέμα “Lebensschutz um jeden Preis? Fragen zur Bioethik” (Προστασία της ζωής με κάθε τίμημα; Προκλήσεις της βιοηθικής). Στο θέμα αυτό παρουσιάστηκαν η ρωμαιοκαθολική και η προτεσταντική άποψη, ενώ εγώ παρουσίασα την ορθόδοξη. Ακολούθησε ενδιαφέρον διάλογος μεταξύ των εισηγητών και στη συνέχεια δόθηκαν απαντήσεις σε ερωτήσεις που υποβλήθηκαν από το ακροατήριο.

20170508_190841

Μόναχο, 8-5-17