Διαλέξεις του Καθηγητή Georg Pfleiderer στα μαθήματά μου

Posted by Miltiadis Vantsos;Μιλτιάδης Βάντσος in Διάλεξη σε μάθημά μου | Tagged , , , | Leave a comment

Σε ανταπόδοση της επίσκεψής μου πέρυσι το Σεπτέμβριο στην Ελβετία,  ο καθηγητής Συστηματικής Θεολογίας και Ηθικής της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Βασιλείας Georg Pfleiderer, επισκέφτηκε το Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας και δίδαξε στα μαθήματά μου.

Τα θέματα των διαλέξεών του ήταν τα εξής:

– Δευτέρα 6-10-14 (στο υποχρεωτικό μάθημα Χριστιανική Ηθική και Βιοηθική)
Θέμα: «Εισαγωγή στα θεμελιώδη θέματα που απασχολούν τη Χριστιανική Ηθική στο σύγχρονο κόσμο».

– Τρίτη 7-10-14 (στο μεταπτυχιακό μάθημα)
Θέμα: «Γάμος και οικογένεια: ο σύγχρονος προβληματισμός για την Εκκλησία και την κοινωνία».

– Τετάρτη 8-10-14 (στο μεταπτυχιακό μάθημα)
Θέμα: «Χριστιανική οικολογική ηθική».