Διάλεξη στο Πανεπιστήμιο του Βερολίνου

Posted by Miltiadis Vantsos;Μιλτιάδης Βάντσος in Διάλεξη σε Πανεπιστήμιο του εξωτερικού | Tagged , | Leave a comment

Στις 22-28 Ιουνίου 2014 επισκέφτηκα τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου του Βερολίνου, όπου έδωσα διάλεξη στο μάθημα του καθηγητή Συστηματικής Θεολογίας Notger Slenczka με θέμα: «Christliche und säkulare Bioethik» (Xριστιανική και κοσμική βιοηθική). Επίσης, συμμετείχα και σε δύο ακόμη μαθήματα του, που αφορούσαν τη σημασία των συναισθημάτων στο Χριστιανισμό και το Ισλάμ, καθώς και την πορεία της σύγχρονης θεολογίας.

BIMG_1433

Αριστερά η Θεολογική Σχολή και δεξιά το κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου.