Ημερίδα για τη Δωρεά Οργάνων & Debate για το Νέο Νόμο

Posted by Miltiadis Vantsos;Μιλτιάδης Βάντσος in Εισήγηση σε συνέδριο | Tagged , , | Leave a comment

Στην Ημερίδα αυτή μίλησα για την κοινωνική διάσταση της δωρεάς οργάνων και ανέπτυξα βασικά σημεία του ηθικού προβληματισμού από την άποψη της Χριστιανικής Ηθικής.

Πέρα από τις κατατοπιστικές ομιλίες των ειδικών καθηγητών της ιατρικής, ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε και ο αγώνας επιχειρηματολογίας που παρουσίασαν οι φοιτητές της ιατρικής, οι οποίοι χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και συζήτησαν για τα υπέρ και τα κατά του νέου νόμου.