Το θείο προσκλητήριο | Amen.gr

Ερμηνευτικά σχόλια στην ευαγγελική περικοπή της Κυριακής από τον ομότιμο καθηγητή του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ Ιωάννη Καραβιδόπουλο

Paratext Seminar_18Οι ευαγγελικές περικοπές που όρισε η Εκκλησία μας να διαβάζονται στη θεία Λειτουργία από τα τέλη Σεπτεμβρίου, και συγκεκριμένα από τη δεύτερη Κυριακή μετά την Ύψωση του Τιμίου Σταυρού μέχρι τα Χριστούγεννα, είναι παρμένες από το ευαγγέλιο του Λουκά. Η πρώτη αυτής της σειράς περιέχει την κλήση των πρώτων τεσσάρων μαθητών του Ιησού στο αποστολικό έργο, του Πέτρου, Ανδρέα, Ιακώβου και Ιωάννου. Το γεγονός αυτό διηγούνται όλοι οι ευαγγελιστές. Ο Λουκάς αφηγείται συγχρόνως και το εκπληκτικό ψάρεμα που έγινε από τους παραπάνω μαθητές κατόπιν υποδείξεως του Ιησού, ψάρεμα το οποίο προκάλεσε «θάμβος» στον Πέτρο και τους συντρόφους του και τον οδήγησε στην παράκληση – ομολογία: «Ἔξελθε ἀπ’ ἐμοῦ, ὅτι ἀνὴρ ἁμαρτωλός εἰμι, Κύριε».

Διαβάστε το πλήρες κείμενο παρακάτω:

Amen.gr

Profile photo of Moschos Gkoutzioudis;Μόσχος Γκουτζιούδης

Κατηγορίες: ΚΥΡΙΑΚΟΔΡΟΜΙΟ. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.