Το ΔΟΓΜΑ ανοίγει τον φάκελο των ισλαμικών σπουδών στη Θεολογική Σχολή του Α.Π.Θ. | Αφιερώματα – Dogma.gr

«Τι δουλειά έχει μια ορθόδοξη θεολογική σχολή να διδάσκει το Ισλάμ σε μουσουλμάνους φοιτητές;». Αυτήν την απλή απορία διατυπώνει ένας μεγάλο αριθμός Ελλήνων, ύστερα από την απόφαση του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου, να εντάξει στην Θεολογική Σχολή του, μαθήματα Ισλάμ για τους ιεροδιδασκάλους που προορίζονται για τα σχολεία της Θράκης. Ο αντίλογος αυτής της παραπάνω απορίας είναι εξίσου απλός: «Αν δεν τους το διδάξουμε εμείς θα πάνε να τους το διδάξουν άλλοι». Στη μέση αυτών των εξαιρετικά ευαίσθητων καταστάσεων βρίσκεται η ίδια η μειονότητα που εξακολουθεί να δέχεται πιέσεις από όλες τις πλευρές. Το DOGMA.GR σεβόμενο την σοβαρότητα του θέματος, μίλησε με τους βασικούς πρωταγωνιστές.

Διαβάστε παρακάτω το σχετικό αφιέρωμα:

Dogma

Profile photo of Moschos Gkoutzioudis;Μόσχος Γκουτζιούδης

Κατηγορίες: Προτεινόμενες Ιστοσελίδες. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.