Σεμινάριο με θέμα: Ο Ρόλος της Διπλωματίας στις Διαθρησκευτικές Σχέσεις

Η Έδρα UNESCO Διαπολιτισμικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σας προσκαλεί σε σεμινάριο με τίτλο: «Ο Ρόλος της Διπλωματίας στις Διαθρησκευτικές Σχέσεις» που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2013, ώρα 19:00 στην αίθουσα συνεδρίων στον 1ο όροφο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Θα μιλήσουν οι:

Κοπτσίδης Γαβριήλ, Πρέσβης: «Η Επιρροή του Θρησκευτικού Παράγοντα στη Διαμόρφωση Εξωτερικών Σχέσεων».

Κούκουρα Δήμητρα, Καθηγήτρια του Τμήματος Θεολογίας του Α.Π.Θ.: «Η Διάδοση του Ευαγγελίου και η Πολιτιστική της Διάσταση».

Λίτσας Σπυρίδων, Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος ΔΕΣ του Παν/μίου Μακεδονίας: «Το Ισλάμ σε Εσωτερική Μετάβαση: Σουνιτισμός κατά Σηιτισμού».

Παπαστάθης Κωνσταντίνος, Διδάσκων (Π.Δ. 407) στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του Α.Π.Θ. και στο Εβραϊκό Πανεπιστήμιο των Ιεροσολύμων: «Θρησκεία και Διεθνείς Σχέσεις: Η Πολιτική Διάσταση των Διορθόδοξων Σχέσεων»

Τη συζήτηση θα συντονίσει η Διευθύντρια της Έδρας UNESCO, Νάσκου-Περράκη Παρασκευή, Καθηγήτρια.

Profile photo of Moschos Gkoutzioudis;Μόσχος Γκουτζιούδης

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.