Ο αληθινά πρώτος… | Amen.gr

Του καθηγητή του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ Μιλτιάδη Κωνσταντίνου

Το ευαγγελικό ανάγνωσμα της Ε´ Κυριακής των Νηστειών από το Κατὰ Μᾶρκον Εὐαγγέλιον (ι΄ 32β-45) παρουσιάζει, όπως και εκείνο της προηγούμενης Κυριακής (Μαρ θ´ 17-31), άλλη μια προσωπική συζήτηση ανάμεσα στον Ιησού και στους μαθητές του. Θέμα της συζήτησης στο ανάγνωσμα της περασμένης Κυριακής ήταν η δυνατότητα του ανθρώπου να νικήσει το κακό. Θέμα της παρούσας περικοπής η δυνατότητα του ανθρώπου να πετύχει στη ζωή του και να αναδειχτεί πρώτος στον χώρο που δραστηριοποιείται. Κοινό χαρακτηριστικό και των δύο συζητήσεων η σύντομη και γριφώδης απάντηση του Ιησού στους προβληματισμούς των μαθητών του. Αλλά, αν η πρότασή του ότι ο μόνος τρόπος για να νικηθεί το κακό είναι η προσευχή και η νηστεία εξέπληξε τους μαθητές, η συμβουλή που τους δίνει για επιτυχία στη ζωή αναμφίβολα θα τους άφησε άναυδους.

Διαβάστε το πλήρες κείμενο παρακάτω:

Amen.gr – Πύλη Εκκλησιαστικών Ειδήσεων

Profile photo of Moschos Gkoutzioudis;Μόσχος Γκουτζιούδης

Κατηγορίες: ΚΥΡΙΑΚΟΔΡΟΜΙΟ. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.