Εις Μαρτύριον τοις Έθνεσι. Τόμος Χαριστήριος Εικοσαετηρικός εις τον Οικουμενικόν Πατριάρχην κ.κ. Βαρθολομαίον, Θεσσαλονίκη 2011

Δημοσιεύτηκε ο τιμητικός τόμος για τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίο από την Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ. Η επιστημονική επιτροπή της έκδοσης του τιμητικού τόμου απαρτίζεται από τους καθηγητές Μιχαήλ Τρίτο (Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής), Χρυσόστομο Σταμούλη (Πρόεδρο του Τμήματος Θεολογίας), Αθανάσιο Καραθανάση (Πρόεδρο του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας) και τον σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Προύσης, Ελπιδοφόρο Λαμπρυνιάδη. Την επιμέλεια του τόμου είχαν αναλάβει τα μέλη ΔΕΠ των δύο Τμημάτων: Άννα Κόλτσιου-Νικήτα, π. Χρυσόστομος Νάσσης, Συμεών Πασχαλίδης, Παναγιώτης Σκαλτσής και Αικατερίνη Τσαλαμπούνη. Στον τόμο περιέχονται 51 συνολικά μελέτες στην ελληνική αγγλική, γερμανική, γαλλική και ιταλική γλώσσα των μελών ΔΕΠ των δύο Τμημάτων της Θεολογικής Σχολής. Οι μελέτες καλύπτουν όλα τα γνωστικά αντικείμενα της επιστήμης της θεολογίας (999 σελίδες συνολικά). Στον τιμητικό τόμο περιέχονται επίσης, οι χαιρετισμοί του Κοσμήτορα της Σχολής κ. Μ. Τρίτου αλλά και των Πρυτανικών Αρχών του ΑΠΘ.

Profile photo of Moschos Gkoutzioudis;Μόσχος Γκουτζιούδης

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΒΙΒΛΙΑ. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.