2. Το Μέλλον της Θρησκευτικής Εκπαίδευσης στην Ευρώπη – 04.04.2016

Αθ. Στογιαννίδης, Fr. Schweitzer

Τη Δευτέρα 04.04.2016 διοργανώθηκε από το Τμήμα Θεολογίας ΑΠΘ και το Εργαστήριο Παιδαγωγικής του ιδίου Τμήματος στην επιστημονική ημερίδα με θέμα: «Το Μέλλον της Θρησκευτικής Εκπαίδευσης στην Ευρώπη. Συζητώντας την Πολυπλοκότητα του Ζητήματος».

imerida-2-3

Friedrich Schweitzer

Προσκεκλημένος ομιλητής ήταν ο κ. Prof. Dr. Friedrich Schweitzer, Καθηγητής Πρακτικής Θεολογίας και Θρησκειοπαιδαγωγικής στο Πανεπιστήμιο του Tübingen (Eberhard Karls Universität Tübingen).

Bασικός σκοπός της ημερίδας ήταν να γίνουν ορισμένες επισημάνσεις, αλλά και να διατυπωθούν προτάσεις σχετικά με τον ρόλο και τη θέση του Μαθήματος των Θρησκευτικών στη Δημόσια Εκπαίδευση.

Fr. Schweitzer, Β. Μητροπούλου

Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε, βέβαια, στην ελληνική σχολική πραγματικότητα.

Την επιστημονική ευθύνη για τη διοργάνωση της ημερίδας είχε ο κ. Αθ. Στογιαννίδης, Επικ. Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ.